Aktualności
Szeliniaki atakują
Szeliniaki atakują
Szeliniak sosnowiec to jeden z najgroźniejszych wrogów upraw sosnowych. Ogryza płaty kory z młodych drzew, co może prowadzić do ich całkowitego wyniszczenia
Wiosna to czas wzmożonego pojawiania się owadów a wśród nich szeliniaka sosnowca. Owad ten szczególnie upodobał sobie sosnę- najczęściej występujący gatunek drzewa zarówno w Polsce jak i łukowskich lasach.
Szeliniak stanowi zagrożenie dla młodych drzewek na szkółkach leśnych i uprawach. Ogryza on korę ze strzałek drzew (czyli tej części, która w przyszłości będzie stanowiła pień drzewa). Uszkodzenia strzałek powodują wycieki żywicy, która wabi swym zapachem kolejne szeliniaki. W ten sposób szkody mogą powiększyć się w błyskawicznym tempie. Leśnicy w celu ochrony upraw przed szeliniakiem, od wczesnej wiosny prowadzą kontrolę jego występowania .
Jak to się dzieje w Nadleśnictwie Łuków? Wykorzystujemy krążki świeżego, sosnowego drewna. Umieszczone w wykopanych dołkach krążki, wabią swym żywicznym zapachem szeliniaki, które wpadają w pułapkę. Leśnicy co 2-3 dni kontrolują zastawione "pułapki" oraz odławiają zwabione chrząszcze, by nie wyrządziły w lesie szkody. Wtedy również przeglądają posadzone drzewka i wyszukują na nich ewentualnych uszkodzeń. Kiedy leśnik obserwuje niepokojący wzrost liczby owadów w pułapkach, prowadzi zabieg zwalczania- czyli zastawia na szeliniaka nawet pięć razy więcej pułapek niż w przypadku zabiegów kontrolnych (ok. 100 dołków/1 ha).