Asset Publisher Asset Publisher

hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

 

Odnowienia

Co roku odnawiamy (czyli ponownie zalesiamy) ok. 86 ha lasu. Jest to duży obszar i wynika on z wielkości wykonanych zrębów w roku poprzedzającym sadzenie. Leśnicy działają tu zgodnie z zasadą, że całość zrębów i powierzchni wylesionych musi być odnowiona w ciągu 2 lat od chwili wycięcia drzew. Na wszystkich tych powierzchniach, na wiosnę lub jesienią, umieszczane są sadzonki drzew leśnych zgodnie z ich naturalnymi wymaganiami (każdy gatunek wymaga innych warunków świetlnych i wilgotnościowych ).
Coraz częściej stosujemy tzw. odnowienia naturalne, kiedy z pozostawionych na zrębach drzew wysypują się nasiona i zaczynają masowo kiełkować na zaoranej glebie. Ten sposób pozwala na zaoszczędzenie pracy i pieniędzy. Wpływa też dodatnio na odporność samego lasu. Ten sposób Nadleśnictwo stosuje z bardzo dobrym skutkiem na średnio 8 ha rocznie.

 

Zalesienia

Nadleśnictwo zalesia rocznie ok. 6,5 ha gruntów. Najczęściej są to gleby V i VI klasy bonitacji użytkowane niegdyś rolniczo w formie deputatów przez pracowników Nadleśnictwa. Zlokalizowane są one przeważnie w sąsiedztwie osad leśnych. Z powodu nieopłacalności produkcji rolnej coraz więcej tych gruntów zalega odłogiem. Dlatego też zalesianie jest bardzo dobrym sposobem wykorzystania ugorów.
Wiążą się z tym jednak pewne uciążliwości. Nieużytkowanie gruntów pociąga za sobą degradację gleby objawiającą się nadmiernym zachwaszczeniem, wytworzeniem warstwy tzw. rudawca-warstwy tlenków żelaza mało przepuszczalnej dla wody i składników pokamowych; wyjałowieniem gleby ze składników mineralnych. Wszystko to wymaga bardzo starannego przygotowania gleby przed sadzeniem, a następnie troskliwej pielęgnacji (regularnego wykaszania chwastów).
 

 

 

Nasiona

Zbierana przez Nadleśnictwo ilość nasion w pełni wystarcza na własne potrzeby, a nawet pozwala na sprzedaż wyhodowanych z nich sadzonek innym nadleśnictwom lub osobom prywatnym.
Z pewnych powierzchni lasu zostają zebrane nasiona w celu wyhodowania sadzonek drzew.
Nasiona zbieramy oczywiście ze specjalnie wyznaczonych powierzchni i drzew. Z uwagi na szczególne znaczenie sosny w naszych lasach w 1995 roku wytypowaliśmy aż 559 ha tzw. gospodarczych drzewostanów nasiennych (GDN-są to drzewa o b.dobrej jakości, przystosowane do lokalnych warunków gleby i klimatu, odporne na choroby i owady). Daje to nam gwarancję zachowania tych najlepszych cech w przyszłych drzewostanach.
Mamy też 20 ha tzw. wyłączonych drzewostanów nasiennych (WDN-to "elita" wśród drzew pod względem produkcyjności, jakości i zdrowotności). Należy zaznaczyć, że wszelkie zabiegi pielęgnacyjne w tych drzewostanach wykonujemy szczególnie starannie.
Dumą naszego nadleśnictwa są jodłowe i olchowe gospodarcze drzewostany nasienne. W obecnej chwili mamy wiele upraw pochodzących z materiału pozyskanego w GDN.

 

W nadleśnictwie takich drzewostanów jest:

  • WDN Sosna - 20 ha
  • GDN Sosna - 559 ha
  • GDN Olcha czarna - 6 ha
  • GDN Jodła - 57 ha

Nasiona zbierane są również z drzew na 3 plantacyjnych uprawach nasiennych:

  • plantacja sosny (So) - 5,96 ha (rok założenia 1995)
  • plantacja lipy (Lp) - 6,22 ha (rok założenia 1996)
  • plantacja modrzewia (Md) - 6,15 ha (rok założenia 1988)

Plantacje są zakładane ze ściśle wyselekcjonowanych nasion. W następstwie selekcji dają one "genetycznie ulepszone" potomstwo charakteryzujące się szybkim wzrostem. Służą one do zakładania tzw. bloków upraw pochodnych oraz plantacji drzew szybko rosnących.
Do zbioru nasion o bardzo dobrej jakości służą też drzewa doborowe. Są to drzewa wyróżniające się wzrostem i jakością na tle lasu. Zostały one starannie wybrane, aby dały jak najlepsze potomstwo. Takich drzew nadleśnictwo ma 2 (olcha czarna). Zostały one zarejestrowane w 1997 roku, a nasiona służą tylko na własne potrzeby.

 

Szkółki-sadzonki

Szczególną uwagę przywiązujemy do tego, by wysiane nasiona od początku rosły w warunkach leśnych. Z długoletnich obserwacji wiemy, że takie sadzonki są bardziej odporne i mniej narażone na szok. W Nadleśnictwie jest 7 odpowiednio usytuowanych szkółek tzw. podokapowych (czyli osłoniętych starymi drzewami) o łącznej powierzchni 5,19 ha. Praca w takich szkółkach jest trudna, ale "przyrodniczo opłacalna".
 

Pielęgnowanie lasu

Ilość i rozmiar zabiegów wynika z aktualnych potrzeb drzewostanów, które są na bieżąco analizowane przez leśniczych. Oni na podstawie wieku drzewostanu, zwarcia koron, rodzaju siedliska, dynamiki wzrostu i intensywności określają potrzebę zabiegów w administrowanym przez siebie leśnictwie.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

ASF- afrykański pomór świń

ASF- afrykański pomór świń

Prezentujemy materiały informacyjne dotyczące ASF.

Afrykański pomór świń u dzików
Przed dwoma tygodniami potwierdzone zostało wystąpienie afrykańskiego pomoru świń (ASF) na Litwie. Tym samym wirus ASF (ASFV) znalazł się na obszarze Unii Europejskiej (UE). Biorąc pod uwagę fakt, że regulacje prawne UE zakładają, że w przypadku wystąpienia ASF na terenie jakiegokolwiek kraju wspólnoty, zamyka się obrót trzodą chlewna oraz mięsem nie w całym kraju, jak to miało miejsce w przeszłości, a jedynie w okręgach zapowietrzonym i zagrożonym, oraz mając na uwadze fakt, że ASFV może krążyć w populacji litewskich dzików, zagrożenie wprowadzenia ASFV na terytorium innych, szczególnie sąsiadujących z Litwą krajów UE, jest bardzo wysokie.
Fakt, występowania ASFV w populacji dzików stwarza potrzebę włączenia myśliwych oraz leśników w program szkolenia, którego celem jest uświadomienie roli myśliwych i leśniczych w ochronie Polski przed rozprzestrzenieniem się ASF w populacji dzików bytujących w naszych lasach, a tym samym ochronę krajowych stad świń przed wirusem ASF, który w pierwszej kolejności może znaleźć się wśród dzików.
Poniżej zostały przedstawione najczęściej zadawane pytania dotyczące ASF u dzików wraz z odpowiedziami.
Czym jest afrykański pomór świń?
Afrykański pomór świń jest nieuleczalną chorobą wirusową, która występuje wyłącznie u świń i dzików. W krajach afrykańskich - na południe od Sahary, w których choroba ta pojawiła się około 100 lat temu i występuje sporadycznie do dzisiaj, podobnie jak na półwyspie iberyjskim, gdzie ASF został zwalczony w 1999 r., wirus ASF może być przenoszony również przez kleszcze - gatunek, który w naszej strefie klimatycznej nie odgrywa istotnej roli.
Jaki jest przebieg i objawy kliniczne ASF u dzików?
U dzików europejskich infekcja prowadzi do bardzo ciężkich, ale nieswoistych objawów ogólnych, jak gorączka, osowienie, utrata apetytu, zaburzenia w poruszaniu się i problemy w oddychaniu. Wystąpić mogą również krwawienia (z nosa, krwawa biegunka, krwawienia skóry). Chore zwierzęta wykazują między innymi ograniczony odruch ucieczki lub inne objawy, jak niechęć do poruszania się i utrata orientacji. Choroba dotyczy wszystkich grup wiekowych i obu płci dzików w równym stopniu i w większości przypadków prowadzi do padnięć zwierząt w okresie 7 - 10 dni po zakażeniu.
Po przekrojeniu zwłok dzika należy zwrócić uwagę na: przekrwione i powiększone węzły chłonne, powiększoną śledzionę i wybroczyny w narządach wewnętrznych, w skórze lub pod skórą. Płuca i drogi oddechowe są często wypełnione pianą.
Brak wymienionych zmian nie wyklucza, że przyczyną nagłego padnięcia dzika, a częściej większej liczby dzików, może być ASF. Z tego powodu zauważenie zwiększonych padnięć dzików powinno stanowić sygnał do podejrzenia ASF. Sekcja dzików powinna być wykonana wyłącznie przez lekarza weterynarii.
Jak choroba jest przenoszona?
Choroba może być przenoszona bezpośrednio ze zwierzęcia na zwierzę lub pośrednio przez zanieczyszczone przedmioty. W niekorzystnych okolicznościach, do wprowadzenia wirusa na teren naszego kraju, może wystarczyć porzucona kanapka z wędliną sporządzona z mięsa chorego dzika lub świni. Szczególnie niebezpieczna w aspekcie przenoszenia zarazy jest krew dzików. Najmniejsza ilość krwi wystarczy do zakażenia wrażliwych dzików lub świń.
Na co należy zwrócić uwagę?
Wskazane jest zdawanie sobie sprawy z faktu, że aktualnie dziki mogą być ważnym wektorem we wprowadzeniu wirusa ASF do Polski i jego szerzeniu się w populacji dzików, a później świń.
Prosi się zatem myśliwych i leśników o zwrócenie uwagi na zwiększone padnięcia w lesie dzików i poinformowanie o tym fakcie powiatowego lekarza weterynarii (PLW), bezpośrednio, lub za pośrednictwem organów administracji lokalnej. Należy także pobrać próbki do badań laboratoryjnych, które zostaną przesłane do laboratorium przez PLW. Optymalne są próbki krwi i śledziony, ewentualnie węzły chłonne, migdałki, płuca, a w ostateczności, jeśli brak jest wymienionych narządów w tuszy dzika, kość długa lub mostek. Do badań mogą być przesłane nawet tkanki z postępującym procesem gnilnym.
Szczególnie ostrożnym należy być z przedmiotami zanieczyszczonymi krwią lub, które miały z nią kontakt. Do tych przedmiotów należą sprzęt łowiecki, buty, ubiór, szmaty, naczynia, noże.
Prosi się myśliwych o przestrzeganie zasad higieny po polowaniach (nie pozostawianie patrochów w lesie po zakończeniu polowania; dezynfekcję sprzętu łowieckiego).
Myśliwi powinni unikać wchodzenia do chlewni min. Przez 48 godz. od zakończenia polowania.
Litwa jest atrakcyjnym krajem dla turystów i myśliwych. Należy zdawać sobie jednak sprawę, że trofea i inne produkty z dzików mogą stanowić źródło wirusa i stwarzać ryzyko przeniesienia wirusa ASF i dalszego szerzenia się choroby. To samo dotyczy ubioru i innych przedmiotów.
Jak choroba jest zwalczana?
Niestety nie ma szczepionki przeciw afrykańskiemu pomorowi świń, dlatego w zwalczaniu ASF wśród dzików najważniejsze jest zachowanie środków ostrożności i regulacja ich populacji.