Asset Publisher Asset Publisher

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody stanowią jeden z cenniejszych elementów przyrody o szczególnej wartości naukowej, kulturowej i historycznej. Niewątpliwie są wyjątkową ozdobą krajobrazu.

Pomnikami przyrody zazwyczaj są pojedyncze drzewa, zdarzają się wśród nich również szczególnie okazałe aleje drzew. Pomnikami przyrody mogą być także wodospady, skałki, jary, jaskinie, głazy narzutowe, groty.

Wszystkie pomniki przyrody są objęte ochroną prawną.

W zasięgu Nadleśnictwa Łuków uznano za pomniki przyrody 397 drzew (wraz z alejami pomnikowymi i zabytkowymi), 3 pomniki przyrody nieożywionej (głazy) oraz 112 drzew wchodzących w skład 5 alej zaewidencjonowanych jako pomniki przyrody.

Na terenie nadleśnictwa występują 2 drzewa oraz 3 aleje uznane za pomniki przyrody, są to:

1. Dąb szypułkowy w leśnictwie Kujawy (oddz. 35 g)

2. Dąb szypułkowy w leśnictwie Korwin (oddz. 148 f)

3. Aleja lipowa w leśnictwie Nowinki (oddz. 5 a)

4. Aleja świerków w leśnictwie Stoczek (oddz. 425 d)

5. Aleja grabów i świerków w leśnictwie Stoczek (oddz. 425 g)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Jata w obiektywie

Zasady organizacji zajęć edukacyjnych na terenie Nadleśnictwa Łuków.

Zasady organizacji zajęć edukacyjnych na terenie Nadleśnictwa Łuków.
Zapraszamy wszystkich do udziału w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pracowników Nadleśnictwa Łuków.
Najchętniej odwiedzanym miejscem na terenie łukowskich lasów, jest ścieżka edukacyjna w rezerwacie Jata i wiata edukacyjna „Ostoja” wraz z miejscem na ognisko. Tutaj też najczęściej odbywają się lekcje z leśnikiem dla grup zorganizowanych. Aby zorganizować taka lekcję, wystarczy telefonicznie zarezerwować termin takiej lekcji, wypełnić wniosek znajdujący się na stronie internetowej Nadleśnictwa Łuków i zapoznać się z regulaminem korzystania z obiektu. Potem pozostaje tylko zamówić odpowiednią pogodę, przygotować ubranie do lasu, zabrać ze sobą kiełbaski na ognisko i przyjechać na umówioną godzinę.
Leśnicy zapewnią: ciekawe opowieści, sporą dawkę wiedzy leśnej, kilka kilometrów spaceru, towarzystwo komarów i drewno na ognisko.
Zajęcia edukacyjne z leśnikiem są bezpłatne.
Lekcję z leśnikiem i ognisko można zorganizować również na terenie leśnictw Dąbrówka, Jagodne i Sarnów (wiaty przy leśniczówkach).
Osoby odwiedzające Jatę indywidualnie mogą wędrować wyznaczonymi szlakami po rezerwacie bez potrzeby zgłaszania tego pracownikom Nadleśnictwa Łuków. Pierwszeństwo w korzystaniu z wiat mają grupy zorganizowane, które dokonały potwierdzonej rezerwacji.
Istnieje możliwość odpłatnego wynajęcia wiat w celu organizacji np. spotkań rodzinnych itp. Wynajęcie wiaty „Ostoja” kosztuje 605 zł brutto, pozostałe wiaty udostępniamy w cenie 300zł brutto.
Czekamy na Was w łukowskich lasach.