Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Posadź swoje drzewko

Procedura zgłoszeń LN w Gminach Stanin i Krzywda.

Procedura zgłoszeń LN w Gminie Stanin

     

W związku z działaniami prewencyjnymi mającymi na celu ograniczenie rozprzestrzenianie się koronowirusa, dyżury w gminach Stanin i Krzywda dla lasów niepaństwowych zostają zawieszone od października 2020 r. do odwołania .

Zgłoszenia dotyczące wycinki drzew należy zgłaszać według następującej procedury:

 

  1. Pobrać oraz wypełnić ze strony Nadleśnictwa Łuków druk zgłoszenia właściciela lub współwłaściciela wraz ze zgodą pozostałych współwłaścicieli w przypadku współwłasności działki. Druki znajdują się w zakładce nasza praca -> nadzór nad lasami niepaństwowymi -> materiały do pobrania
  2. Wypełniony druk należy wysłać drogą elektroniczną na adres : lukow@warszawa.lasy.gov.pl

lub drogą poczty tradycyjnej na adres:

Nadleśnictwo Łuków

Ławki 56 a

21-400 Łuków

 

  1. Oryginał druku zgłoszenia właściciela lub współwłaściciela wraz ze zgodą pozostałych współwłaścicieli w przypadku współwłasności działki, należy zachować do czasu legalizacji pozyskania drewna w terenie.
  2. Każdorazowo podczas legalizacji zgłaszający musi posiadać ze sobą dowód osobisty w celu potwierdzenia tożsamości.
  3. Z uwagi na ograniczenie możliwości kontaktu na terenie biura Nadleśnictwa Łuków, prosimy o podanie na zgłoszeniu numeru telefonu interesanta.