Asset Publisher Asset Publisher

hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

 

Odnowienia

Co roku odnawiamy ok. 145 ha lasu. Jest to duży obszar i wynika on z wielkości wykonanych zrębów w roku poprzedzającym sadzenie. Leśnicy działają tu zgodnie z zasadą, że całość powierzchni użytkowanych w sposób rębny musi zostać odnowiona. W przypadku rębni zupełnych przemiana pokoleniowa widoczna jest w sposób oczywisty. Gdy mówimy o rębniach złożonych może on trwać kilkanaście lub kilkadziesiąt lat i jest bardziej skomplikowany. Na wszystkich tych powierzchniach, na wiosnę lub jesienią, sadzimy sadzonki drzew leśnych zgodnie z ich naturalnymi wymaganiami (każdy gatunek wymaga innych warunków świetlnych i wilgotnościowych ). Nie bez znaczenia jest również pochodzenie wysadzanych sadzonek. Konsekwentnie dbamy, aby materiał rozmnożeniowy pochodził z rodzimych przedstawicieli danego gatunku. 

Popieramy równiez naturę stosując odnowienia naturalne, kiedy to z pozostawionych na zrębach drzew (tzw. nasienniki) uzyskujemy obsiew nasion, które na przygotowanej glebie mają doskonałe warunki do kiełkowania. Ten sposób pozwala na zaoszczędzenie pracy i pieniędzy. Wpływa też dodatnio na odporność samego lasu. Ten sposób Nadleśnictwo stosuje z bardzo dobrym skutkiem na średnio 50% i więcej powierzchni odnowień rocznie.
 

Zalesienia

Zalesienia dokonujemy wg. bieżących potrzeb. Najczęściej są to gleby V i VI klasy bonitacji użytkowane niegdyś rolniczo w formie deputatów przez pracowników Nadleśnictwa. Z powodu nieopłacalności produkcji rolnej coraz więcej tych gruntów zalega odłogiem. Dlatego też, zalesianie jest bardzo dobrym sposobem wykorzystania ugorów.
Nieużytkowanie gruntów pociąga za sobą degradację gleby objawiającą się nadmiernym zachwaszczeniem, wytworzeniem warstwy tzw. rudawca-warstwy tlenków żelaza mało przepuszczalnej dla wody i składników pokamowych oraz wyjałowieniem gleby ze składników mineralnych. Wszystko to wymaga bardzo starannego przygotowania gleby przed sadzeniem, a następnie troskliwej pielęgnacji (regularnego wykaszania chwastów).

Czasami zalesiamy również grunty nabyte, przeznaczone w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego do zalesienia. Na gruntach uprzednio użytkowanych rolniczo rosną drzewostany nazywane "porolnymi", których hodowla często stwarza liczne wyzwania jak choćby zagrożenie przez patogeny tj. huba korzeniowa.
 

Nasiennictwo i selekcja

Nadleśnictwo Łuków posiada 24 gospodarcze drzewostany nasienne (So, Ol, Brz, Db, Md, Jd, Bk) oraz jeden wyłączony drzewostan nasienny (So). Gospodarcze drzewostany nasienne są to drzewostany o korzystnych cechach, wyróżniające się swoją jakością hodowlaną. Natomiast wyłączone drzewostany są to drzewostany nasienne wyłączone z zabiegów gospodarczych, przeznaczone do zapewnienia bazy nasiennej, o szczególnej jakości materiałem genetycznym. W Nadleśnictwie Łuków takich drzewostanów jest łącznie ponad 500 ha.

Nasiona zbierane są także z trzech plantacji  nasiennych: Lp, So, Md. W nadleśnictwie została założona nowa plantacja nasienna Db.b, która w przyszłości zapewni cenne źródło pozyskania nasion.

Plantacje nasienne mają na celu dostarczyć nasiona o ulepszonych cechach dziedzicznych na potrzeby gospodarcze.

Do zbioru nasion o bardzo dobrej jakości służą także drzewa doborowe tzw. mateczne. Są to drzewa wyróżniające się jakością i wzrostem na tle lasu. W Nadleśnictwie Łuków znajdują się dwa takie drzewa-Ol.

Zbierana w Nadleśnictwie ilości nasion wystarcza na potrzeby własne, jak również pozwala na sprzedaż nasion oraz oraz wyhodowanych sadzonek innym nadleśnictwom i osobom prywatnym.

 

Szkółki-sadzonki

Do szkółkarstwa przywiązujemy szczególną uwagę. Wychodząc naprzeciw postępującemu rozwojowi technologicznemu całość produkcji sadzonek w naszym Nadleśnictwie prowadzimy w jednej zmodernizowanej szkółce o łącznej powierzchni 7,79 ha, która zlokalizowana jest w leśnictwie Ławki. Szkółka prowadzi produkcję sadzonek zarówno w warunkach kontrolowanych-tunel 0,06 ha powierzchni produkcyjnej, jak i na otwartej przestrzeni-produkcja polowa, gdzie powierzchnia produkcyjna to 4,72 ha, produkując ok. 0,5 mln sadzonek rocznie.

Sadzonki przez nas wyprodukowane są wysokiej jakości, o czym świadczy fakt, że poza wykorzystaniem ich do własnych odnowień, sprzedajemy je z powodzeniem zarówno innym Nadleśnictwom, jak i lokalnym klientom detalicznym.
 

Pielęgnowanie lasu

Ilość i rozmiar zabiegów wynika z aktualnych potrzeb drzewostanów, które są na bieżąco analizowane przez leśniczych. Oni na podstawie wieku drzewostanu, zwarcia koron, rodzaju siedliska, dynamiki wzrostu i intensywności określają potrzebę zabiegów w administrowanym przez siebie leśnictwie.

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Regulamin Miejsc Postoju

Regulamin Miejsc Postoju

Ważne informacje dot. korzystania z miejsc postoju pojazdów

 

Ważne informacje dot. korzystania z miejsc postoju pojazdów

REGULAMIN KORZYSTANIA Z Miejsc Postoju Pojazdów (MPP) Nadleśnictwa Łuków.

  1. Regulamin określa warunki korzystania z MPP zarządzanych przez Nadleśnictwo Łuków
  2. Każda osoba korzystająca z obiektu turystycznego wyraża zgodę na postanowienia niniejszego regulaminu i zobowiązuje się do przestrzegania jego postanowień.
  3. MPP są dostępne we wszystkie dni w roku.
  4. MPP nie są strzeżone , dlatego ryzyko wynikające z uszkodzenia lub utraty pojazdu lub jego wyposażenia, a także utraty przedmiotów pozostawionych w pojeździe lub na terenie obiektu ponosi osoba korzystająca z obiektu.
  5. Podczas wykonywania pojazdem manewrów na terenie obiektu należy zachować szczególną ostrożność i poruszać się z prędkością nie większą niż 10km/h, a także należy bezwzględnie przestrzegać przepisów Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. z 2002r., nr 236, poz.1998 ze zm.).
  6. W przypadku kolizji lub wypadku na terenie obiektu obowiązują zasady i przepisy Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. z 2002r., nr236 poz. 1998 ze zm.).
  7. Każda osoba korzystająca z obiektu zobowiązana jest do podporzadkowania się poleceniom pracowników Służby Leśnej.
  8. Osobom korzystającym z obiektu zabrania się:
  1. Mycia, sprzątania, nieawaryjnej naprawy pojazdu,
  2. Zaśmiecania terenu,
  3. Wyrzucania odpadów domowych i komunalnych do koszy na śmieci znajdujących się na terenie obiektu,
  4. Pozostawiania pojazdów w sposób utrudniający korzystanie z obiektu innym użytkownikom,
  5. Pozostawiania pojazdów w sposób utrudniający korzystanie z dojazdów pożarowych,
  6. Prowadzenia działalności usługowej lub handlowej bez zgody Nadleśniczego Nadleśnictwa Łuków,
  7. Puszczania luzem zwierząt domowych,
  8. Rozstawiania namiotów,
  9. Pozostawiania przyczep kempingowych lub pojazdów turystycznych na czas dłuższy niż 24 godziny,
  10. Rozpalania ognisk i korzystania z otwartego ognia na terenie obiektu,
  1. Należy korzystać z wyposażenia obiektu w sposób zgodny z przeznaczeniem.
  2. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za negatywne zdarzenia, które mogą zaistnieć w przypadku nieostrożności korzystającego z MPP lub nieprzestrzegania niniejszego regulaminu.
  3. Wszelkie uwagi użytkowników o obiekcie proszę zgłaszać miejscowemu leśniczemu lub do biura Nadleśnictwa tel. 257982241 (mail: lukow@warszawa.lasy.gov.pl)

 

Zatwierdzam

Nadleśniczy Nadleśnictwa Łuków

Grzegorz Uss