Wydawca treści
hodowla lasu
Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.
Odnowienia Co roku odnawiamy (czyli ponownie zalesiamy) ok. 86 ha lasu. Jest to duży obszar i wynika on z wielkości wykonanych zrębów w roku poprzedzającym sadzenie. Leśnicy działają tu zgodnie z zasadą, że całość zrębów i powierzchni wylesionych musi być odnowiona w ciągu 2 lat od chwili wycięcia drzew. Na wszystkich tych powierzchniach, na wiosnę lub jesienią, umieszczane są sadzonki drzew leśnych zgodnie z ich naturalnymi wymaganiami (każdy gatunek wymaga innych warunków świetlnych i wilgotnościowych ).
Zalesienia Nadleśnictwo zalesia rocznie ok. 6,5 ha gruntów. Najczęściej są to gleby V i VI klasy bonitacji użytkowane niegdyś rolniczo w formie deputatów przez pracowników Nadleśnictwa. Zlokalizowane są one przeważnie w sąsiedztwie osad leśnych. Z powodu nieopłacalności produkcji rolnej coraz więcej tych gruntów zalega odłogiem. Dlatego też zalesianie jest bardzo dobrym sposobem wykorzystania ugorów.
Nasiona Zbierana przez Nadleśnictwo ilość nasion w pełni wystarcza na własne potrzeby, a nawet pozwala na sprzedaż wyhodowanych z nich sadzonek innym nadleśnictwom lub osobom prywatnym.
W nadleśnictwie takich drzewostanów jest:
Nasiona zbierane są również z drzew na 3 plantacyjnych uprawach nasiennych:
Plantacje są zakładane ze ściśle wyselekcjonowanych nasion. W następstwie selekcji dają one "genetycznie ulepszone" potomstwo charakteryzujące się szybkim wzrostem. Służą one do zakładania tzw. bloków upraw pochodnych oraz plantacji drzew szybko rosnących.
Szkółki-sadzonki Szczególną uwagę przywiązujemy do tego, by wysiane nasiona od początku rosły w warunkach leśnych. Z długoletnich obserwacji wiemy, że takie sadzonki są bardziej odporne i mniej narażone na szok. W Nadleśnictwie jest 7 odpowiednio usytuowanych szkółek tzw. podokapowych (czyli osłoniętych starymi drzewami) o łącznej powierzchni 5,19 ha. Praca w takich szkółkach jest trudna, ale "przyrodniczo opłacalna". Pielęgnowanie lasu Ilość i rozmiar zabiegów wynika z aktualnych potrzeb drzewostanów, które są na bieżąco analizowane przez leśniczych. Oni na podstawie wieku drzewostanu, zwarcia koron, rodzaju siedliska, dynamiki wzrostu i intensywności określają potrzebę zabiegów w administrowanym przez siebie leśnictwie. |