Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zanocuj w lesie

Zanocuj w lesie

„Zanocuj w lesie” Las Gułowski – Nadleśnictwo Łuków Już od 1 maja Nadleśnictwo Łuków wyznaczyło specjalny obszar leśny o powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

 „Zanocuj w lesie”

Las Gułowski – Nadleśnictwo Łuków

Już od 1 maja Nadleśnictwo Łuków wyznaczyło specjalny obszar leśny o powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Wyznaczona przez Nadleśnictwo Łuków strefa, to obszar przeznaczony dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie Bank Danych o Lasach  oraz z poziomu aplikacji mBDL  (android) lub aplikacji mBDL (iPhone), z menu podręcznego wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru https://lukow.warszawa.lasy.gov.pl/program-zanocuj-w-lesie-
  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą  Miejsce na ognisko znajduje się na leśnym miejscu postoju koło miejscowości Hordzieżka. Drewno należy przynieść ze sobą.
  3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
  4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce] 
  5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu. Na obszarze Lasu Gułowskiego w marcu 2022 prace będą prowadzone w leśnictwie Gułów oddz. 155c, 155d, 163a-99, 188k, 200b, 212d oraz leśnictwo Korwin 173a-99, 77f-99, 169a,169b, 170k,196g, 229a, 229b,229c,229d
  6. z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków
  7. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
    1. terminy polowań zbiorowych na stronie Wojskowego Koła Łowieckiego nr 304 „Ryś” http://rys-adamow.pl/
  8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (do pobrania na dole strony) oraz przesłanie go na adres waldemar.bancerz@warszawa.lasy.gov.pl  nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Waldemar Bancerz tel. 509 613 651

 Nadleśnictwo Łuków przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Drogi Użytkowniku - mamy do Ciebie prośbę. Po odwiedzinach w naszym lesie wypełnij  ankietę, która jest anonimowa i przeznaczona dla wszystkich osób korzystających turystycznie i rekreacyjnie z lasów, nie tylko tych, którzy nocują w lesie w ramach ww. Programu. Pierwsze wyniki ankiety będą analizowane i przedstawione zbiorczo po okresie pół roku od uruchomienia procesu zbierania opinii (ankiet). : Ankieta "Zanocuj w lesie" - użytkownicy (ewaluacja.eu) .