Asset Publisher
gospodarka łowiecka
W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.
Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.
Na terenie Nadleśnictwa Łuków znajduje się 19 obwodów łowieckich dzierżawionych przez 13 kół. Nadleśnictwo czuwa nad właściwym stanem ilościowym zwierzyny, sporządza plany odstrzałów i służy pomocą w rozwiązywaniu bieżących problemów łowieckich. Koła łowieckie prowadzą gospodarkę zwierzyną na podstawie Prawa Łowieckiego oraz planów odstrzałów sporządzanych corocznie przez Nadleśnictwo po inwentaryzacji zwierzyny w obwodach.
Na potrzeby opracowania rocznych planów pozyskania zwierzyny, a także w celu określenia zabiegów hodowlanych i ochronnych w lesie niezbędne jest oszacowanie liczebności zwierzyny. Wynika z niego m.in., że na przestrzeni ostatnich lat stan populacji jeleniowatych systematycznie wzrasta.
Według inwentaryzacji przeprowadzonej przez koła i przedstawicieli nadleśnictwa, stan zwierzyny na marzec 2024 r. wynosił:
- jelenie- 192
- łosie- 353
- sarny- 3382
- dziki-103
Wieloletni Łowiecki Plan Hodowlany
Wieloletni Łowiecki Plan Hodowlany dla rejonu hodowlanego nr 3, na terenie którego znajduje się Nadleśnictwo Łuków sporządzony został 24.01.2023 roku. WŁPH stanowi cenną bazę informacji o lokalnych populacjach zwierzyny. Zawierają takie informacje jak:
- wyjściowe stany inwentaryzacyjne zwierzyny z początku okresu obowiązywania,
- opis struktury płciowej zwierzyny grubej,
- opis struktury wiekowej samców zwierzyny płowej oraz
- docelowe liczebności zwierzyny na koniec okresu obowiązywania planów.
Zawarto w nich także ocenę zagospodarowania każdego obwodu łowieckiego, podając liczbę i rodzaj urządzeń związanych z prowadzeniem gospodarki łowieckiej. Każdemu dzierżawcy i zarządcy Plan wytycza zadania polegające m.in. na gospodarowaniu lokalnymi populacjami i zagospodarowaniu obwodów łowieckich.