Wydawca treści Wydawca treści

hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

 

Odnowienia

Co roku odnawiamy ok. 145 ha lasu. Jest to duży obszar i wynika on z wielkości wykonanych zrębów w roku poprzedzającym sadzenie. Leśnicy działają tu zgodnie z zasadą, że całość powierzchni użytkowanych w sposób rębny musi zostać odnowiona. W przypadku rębni zupełnych przemiana pokoleniowa widoczna jest w sposób oczywisty. Gdy mówimy o rębniach złożonych może on trwać kilkanaście lub kilkadziesiąt lat i jest bardziej skomplikowany. Na wszystkich tych powierzchniach, na wiosnę lub jesienią, sadzimy sadzonki drzew leśnych zgodnie z ich naturalnymi wymaganiami (każdy gatunek wymaga innych warunków świetlnych i wilgotnościowych ). Nie bez znaczenia jest również pochodzenie wysadzanych sadzonek. Konsekwentnie dbamy, aby materiał rozmnożeniowy pochodził z rodzimych przedstawicieli danego gatunku. 

Popieramy równiez naturę stosując odnowienia naturalne, kiedy to z pozostawionych na zrębach drzew (tzw. nasienniki) uzyskujemy obsiew nasion, które na przygotowanej glebie mają doskonałe warunki do kiełkowania. Ten sposób pozwala na zaoszczędzenie pracy i pieniędzy. Wpływa też dodatnio na odporność samego lasu. Ten sposób Nadleśnictwo stosuje z bardzo dobrym skutkiem na średnio 50% i więcej powierzchni odnowień rocznie.
 

Zalesienia

Zalesienia dokonujemy wg. bieżących potrzeb. Najczęściej są to gleby V i VI klasy bonitacji użytkowane niegdyś rolniczo w formie deputatów przez pracowników Nadleśnictwa. Z powodu nieopłacalności produkcji rolnej coraz więcej tych gruntów zalega odłogiem. Dlatego też, zalesianie jest bardzo dobrym sposobem wykorzystania ugorów.
Nieużytkowanie gruntów pociąga za sobą degradację gleby objawiającą się nadmiernym zachwaszczeniem, wytworzeniem warstwy tzw. rudawca-warstwy tlenków żelaza mało przepuszczalnej dla wody i składników pokamowych oraz wyjałowieniem gleby ze składników mineralnych. Wszystko to wymaga bardzo starannego przygotowania gleby przed sadzeniem, a następnie troskliwej pielęgnacji (regularnego wykaszania chwastów).

Czasami zalesiamy również grunty nabyte, przeznaczone w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego do zalesienia. Na gruntach uprzednio użytkowanych rolniczo rosną drzewostany nazywane "porolnymi", których hodowla często stwarza liczne wyzwania jak choćby zagrożenie przez patogeny tj. huba korzeniowa.
 

Nasiennictwo i selekcja

Nadleśnictwo Łuków posiada 24 gospodarcze drzewostany nasienne (So, Ol, Brz, Db, Md, Jd, Bk) oraz jeden wyłączony drzewostan nasienny (So). Gospodarcze drzewostany nasienne są to drzewostany o korzystnych cechach, wyróżniające się swoją jakością hodowlaną. Natomiast wyłączone drzewostany są to drzewostany nasienne wyłączone z zabiegów gospodarczych, przeznaczone do zapewnienia bazy nasiennej, o szczególnej jakości materiałem genetycznym. W Nadleśnictwie Łuków takich drzewostanów jest łącznie ponad 500 ha.

Nasiona zbierane są także z trzech plantacji  nasiennych: Lp, So, Md. W nadleśnictwie została założona nowa plantacja nasienna Db.b, która w przyszłości zapewni cenne źródło pozyskania nasion.

Plantacje nasienne mają na celu dostarczyć nasiona o ulepszonych cechach dziedzicznych na potrzeby gospodarcze.

Do zbioru nasion o bardzo dobrej jakości służą także drzewa doborowe tzw. mateczne. Są to drzewa wyróżniające się jakością i wzrostem na tle lasu. W Nadleśnictwie Łuków znajdują się dwa takie drzewa-Ol.

Zbierana w Nadleśnictwie ilości nasion wystarcza na potrzeby własne, jak również pozwala na sprzedaż nasion oraz oraz wyhodowanych sadzonek innym nadleśnictwom i osobom prywatnym.

 

Szkółki-sadzonki

Do szkółkarstwa przywiązujemy szczególną uwagę. Wychodząc naprzeciw postępującemu rozwojowi technologicznemu całość produkcji sadzonek w naszym Nadleśnictwie prowadzimy w jednej zmodernizowanej szkółce o łącznej powierzchni 7,79 ha, która zlokalizowana jest w leśnictwie Ławki. Szkółka prowadzi produkcję sadzonek zarówno w warunkach kontrolowanych-tunel 0,06 ha powierzchni produkcyjnej, jak i na otwartej przestrzeni-produkcja polowa, gdzie powierzchnia produkcyjna to 4,72 ha, produkując ok. 0,5 mln sadzonek rocznie.

Sadzonki przez nas wyprodukowane są wysokiej jakości, o czym świadczy fakt, że poza wykorzystaniem ich do własnych odnowień, sprzedajemy je z powodzeniem zarówno innym Nadleśnictwom, jak i lokalnym klientom detalicznym.
 

Pielęgnowanie lasu

Ilość i rozmiar zabiegów wynika z aktualnych potrzeb drzewostanów, które są na bieżąco analizowane przez leśniczych. Oni na podstawie wieku drzewostanu, zwarcia koron, rodzaju siedliska, dynamiki wzrostu i intensywności określają potrzebę zabiegów w administrowanym przez siebie leśnictwie.

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Sprzedaż drewna i sadzonek 2025r.

Sprzedaż drewna i sadzonek 2025r.

 

Dni sprzedaży drewna w leśnictwach

Sprzedaż detaliczna drewna odbywa się w siedzibach leśnictw w wyznaczone dni tygodnia w godzinach 7.00-10.00. Sprzedaż sadzonek prowadzona jest w leśnictwie Ławki we wtorek.

    

DZIEŃ

LEŚNICTWO

TELEFON KONTAKTOWY

ADRES

Poniedziałek

Dąbrówka

507 045 438

Klimki 34

21-400 Łuków

Róża

504 059 376

Osada Jedlanka 1

21-450 Stoczek Łukowski

Stoczek

507 050 009

ul. Piłsudskiego 145

21-450 Stoczek Łukowski

Wtorek

Jagodne

504 059 348

Domanice 84

08-113 Domanice

Kryńszczak

504 062 496

Gręzówka, ul.Dębowa 4 21-400 Łuków

Ławki

508 055 494

Gręzówka, ul. Dębowa 4 21-400 Łuków

Środa

Kujawy

507 047 582

Kożuchówka, ul.Leśna 55 21-470 Krzywda

Nowinki

503 034 639

Gręzówka, ul. Nowa 1A 21-400 Łuków

Jata

509 613 652

Dąbie 183

21-400 Łuków

Czwartek

Gułów

507 047 583

Gułów 99

21-412 Adamów

Korwin

509 613 651

Krzywda, ul. Łukowska 1B  21-470 Krzywda

Sarnów

507 047 795

Sarnów 15

21-460 Sarnów

Piątek

Wojcieszków

507 047 591

Marianów 21

21-411 Wojcieszków

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.