Wydawca treści
Lasy Nadleśnictwa Łuków
Nadleśnictwo Łuków sprawuje nadzór nad 15 tys. ha lasów Skarbu Państwa. W zasięgu terytorialnym nadleśnictwa znajduje się również 15467,2758 ha lasów niepaństwowych, którymi opiekują się łukowscy leśnicy.
W lasach Nadleśnictwa Łuków dominują gleby rdzawe- ich udział stanowi ponad 66%. Powstały one z utworów piaszczystych akumulacji lodowcowej i eolicznej, przez co są niezbyt zasobne w składniki pokarmowe. Gleby te wykazują znaczną kwasowość i posiadają ubogi kompleks sorpcyjny. Siedliska borowe dominują na tych glebach, rzadziej występują siedliska lasowe.
Prawie 18% ogółu gleb leśnych w Nadleśnictwie Łuków stanowią gleby bielicowe. Powstały one z piasków różnego pochodzenia. Charakterystyczne jest dla nich akumulowanie kwaśnych substancji organicznych oraz silnie przemywowa gospodarka wodna, która sprzyja procesowi bielicowania. Z tymi glebami związane są siedliska borowe i siedliska borów mieszanych. Sporadycznie występują na nich również lasy mieszane.
W lasach Nadleśnictwa Łuków dominują siedliska boru mieszanego świeżego (37,5%), gdzie największy udział stanowią sosny. Występują tam również dęby w dużo mniejszym udziale, modrzewie, jodły i rzadziej inne gatunki drzew.
27,8% w skali nadleśnictwa zajmują lasy mieszane świeże w których najczęściej gatunkiem głównym jest sosna, rosnąca z dużym udziałem dębów. Rosną tam również modrzewie, lipy, klony i inne gatunki.
W Nadleśnictwie Łuków występuje również dużo borów świeżych (16,3%), gdzie rośnie sosna z brzozą i innymi gatunkami.
W łukowskich lasach występują 24 gatunki drzew. Dominuje w nich sosna (zajmuje ponad 10 tys. ha, co stanowi 73,6% powierzchni lasów). O wiele mniejszy jest udział dębów i wynosi pod względem powierzchniowym 7,1%. Znaczącym gatunkiem jest również brzoza (7,3% powierzchni) i olsza (4,4%). Pozostałe gatunki, mające niewielki udział w zajmowanej powierzchni, to: świerki, jodły, modrzewie, daglezje, buki, klony, jawory, wiązy, jesiony, graby, akacje, topole, osiki, lipy i inne.